Dlaczego dzieci powinny bawić się klockami

Dbając o rozwój dzieci rodzice podsuwają im coraz to fajniejsze i nowsze zabawki. Klocki dla dzieci są klasykiem najlepszego gatunku zabawek dla dzieci. To doskonała zabawka, a lista jej zalet jest bardzo długa.

Klocki dla dzieci to zabawka ponadczasowa i dostarcza długich godzin rozrywki.

Zalety zabawy klockami

-integruje dzieci w każdym wieku

-uczy strategii i planowania

-dzieci trenują cierpliwość

-tworzy pole do rozwoju kreatywności i pomysłowości

-impuls do rozwoju spostrzegawczość

-dzieci ćwiczą koncentracje i ciekawość

-nauka kształtów

-trening konsekwentnego dążenia do obranego celu

-kształtuje twórcze myślenie

-działa na wyobraźnię dzieci i dorosłych

-ćwiczy motorykę rąk i całego ciała

-uczy współpracy z rówieśnikami

-ćwiczy precyzje

Dlaczego warto bawić się klockami?

Klocki dla dzieci to zabawka ponadczasowa. Obserwując, jak dziecko bawi się klockami można wywnioskować wiele z jego zachowania. Psychologowie stosują zabawę klockami, by zbadać rozwój psycho-ruchowy dziecka. Sprawdzają czy chętnie szuka nowych rozwiązań oraz czy jest w tym wytrwała. A może woli trzymać się swojego ulubionego schematu? Czy reaguje gwałtownie lub niecierpliwie na niepowodzenia czy jest otwarte na nowe rozwiązania.

Warto zachęcać dzieci do zabawy klockami, bo zabawa to impuls do nauki kreatywności.

Koncentracja podczas zabawy

Oprócz klasycznych zabaw, podczas których dzieci tworzą niesamowite kształty, budynki i historie, klocki można użyć też do zabaw wzmacniających pamięć i koncentracje. Dzieci mogą odwzorowywać układ klocków jaki zaproponuje im rodzic z pamięci. Mogą także wyszukiwać różnice w dwóch z pozoru takich samych zestawach klocków.

Klocki mogą być drewniane, plastikowe lub gumowe, ale każde intensywnie działają na zmysły dzieci. Zabawa klockami może trwać przez całe popołudnie lub tylko kilkanaście minut, wszystko zależy, ile dziecko ma czasu i jaki pomysł chce zrealizować. Może bawić się samo lub w towarzystwie rówieśników i dorosłych.