Budowanie z klocków- ulubione zajęcie dzieci w każdym wieku

Są takie aktywności, które uwielbiają dzieci w każdym wieku. Jedną z nim jest budowanie z klocków. Jednak warto odpowiednio dobrać rodzaj klocków do wieku dziecka i jego umiejętności. Na szczęście na rynku znajduje się całe mnóstwo różnego rodzaju zestawów, więc dla każdego malucha jesteśmy w stanie dobrać coś odpowiedniego.

Pierwsze klocki dla dziecka

Klocki, podobnie jak inne zabawki, przede wszystkim muszą być bezpieczne. Kupując je niemowlakowi, warto wybrać miękkie klocki z pianki. Są duże i nie da się nimi zadrapać lub uderzyć. Dla trochę starszych dzieci można wybrać klocki plastikowe lub drewniane. Maluchy uwielbiają wkładać wszystko do ust, dlatego najważniejsze jest, by klocki były duże i nie mieściły się w całości do buzi. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznego, przypadkowego połknięcia.

Pierwsze klocki dla dzieci do zabawy powinny być bardzo wytrzymałe. Małe dzieci lubią rzucać elementami czy uderzać jednym o drugi. To ważne, żeby nie dało się ich łatwo uszkodzić czy złamać, a w konsekwencji nimi zranić. Dobrze jest sprawdzić też czy zostały wykonane z bezpiecznych materiałów i pokryte nietoksycznymi farbami lub lakierami. Warto, by klocki były dość gładkie i zawierały jak najmniej zakamarków. Dzięki temu będą się łatwiej czyścić.

Klocki dla starszych dzieci

Dla starszych dzieci doskonale sprawdzają się klasyczne klocki plastikowe, niewielkich rozmiarów. Pozwalają one budować skomplikowane konstrukcje z wieloma szczegółami. Popularne są także różnego rodzaju klocki konstrukcyjne. Ich elementy mają kształt sztang, kwiatków, kulek czy słomek. Można z nich tworzyć bardzo niestandardowe formy, budowle czy pojazdy. Łączą się w nietypowy sposób, dlatego niesamowicie pobudzają kreatywność i zachęcają do poszukiwania nowych rozwiązań.

Od kilku lat w sklepach dostępne są klocki, z których można stworzyć konstrukcję namiotu i przykryć ją kocem. Wszystkie dzieci uwielbiają budować bazy i domki, gdzie mogą się schować przed światem, dlatego na pewno każdemu maluchowi przypadną do gustu.